2010. november 29., hétfő

2008.December 1-től 4-ig

December 1.

A National Bureau of Economic Research (Nemzeti Gazdaság-kutató Hivatal) hivatalosan is bejelentette, hogy az USA gazdasága már 2007 decembere óta recesszióban van, 1930 óta nem volt ekkora válság az országban (ez mellesleg alátámasztja Nouriel Roubini feltevéseit).
50 dollár alá csökkent az olaj ára, mivel az OPEC ülésén a várakozások ellenére nem döntött a kitermelés csökkentéséről.

A Raiffeisen Zentralbank három negyedéves profitja 32 százalékkal, 403 millió euróra esett, a vállalat részvényenkénti profitja 116,1 euróról 74,9-re esett.

Svédország is recesszióba süllyedt: az előző két negyedévben 0,1%-kal esett vissza az ország GDP-je.

Lettország 5 milliárd eurót kér az IMF-től és az EU-tól; ebből 3 milliárdot gazdasági támogatásra, 2 milliárdot a költségvetési hiány mérsékelésére fordítanának.[57]

A BUX 2%-os mínuszban zárt: az OTP 0,8%-ot esett, a nap közben 3%-os emelkedést is mutatott, egy piaci pletykának köszönhetően, mely szerint az orosz állami Szberbank felvásárolná a vállalatot. A MOL 3,2%-ot veszített az értékéből. A régiós indexek között a BUX igen jól teljesített, legtöbbjük nagyobb eséssel zárta a napot. A forint euróárfolyama a hétvégi 258-ös szint után 262 körül állapodott meg.

December 2.

Németország kormánya a recesszió ellenére sem kívánja csökkenteni az adóit, jelentette ki Angela Merkel német kancellár. Az uniós tagállamok legtöbbjének, így hazánknak is Németország a legnagyobb gazdasági partnere, ezért egy elhúzódó recesszió rosszul érintené az egész EU-s gazdaságot.

Veres János pénzügyminiszter szerint Magyarországnak is lehetőséget jelent, az európai uniós gazdaságélénkítő csomag (lásd: november 26.), a miniszter szerint elsősorban az export növekedésére lehet majd számítani, mondta brüsszeli sajtótájékoztatóján.

A BUX 1%-os emelkedéssel zárt: az OTP 5,6%-ot emelkedett, a MOL 1,5%-ot esett a mai kereskedés alatt. A régiós részvényindexek közül a BUX emelkedése volt az egyik legmagasabb, csak a lengyel WIG 20 volt képes megelőzni.

December 3.

Novemberben 250 ezerrel esett vissza a magánszektorbeli munkahelyek száma, derült ki az ADP cég tanulmányából.

Az USA szolgáltató szektorának beszerzését mérő ISM index az októberi 44,4 pont után, az elemzők által várt 42 pont helyett 37,3 pontra csökkent, ilyen alacsony értékre még sohasem volt példa (1997-óta tesznek közre adatokat).

Novemberben 16 éves mélypontra estek vissza az amerikai autóeladások, a tegnapi adatok szerint: a 3 nagy autógyártó (Ford, General Motors, Chrysler) 30%-os visszaesésről számolt be az előző év azonos időszakához viszonyítva.[181] A rossz helyzetben lévő General Motors és Ford leányvállalatai eladásával próbál pénzhez jutni: a General Motors a svéd Saabot, a Ford a Volvót kívánja eladni.

A Credit Suisse szerint a magyar GDP 2008-ban 1,5%-kal fog nőni, 2009-ban pedig 1-2%-kal csökken majd. A lengyel gazdasággal kapcsolatban is pesszimisták maradtak az elemzők, akik szerint idén 5%-kal fog nőni a GDP, de jövőre ez is visszaesik 2,6%-ra.

A BUX 0,2%-os eséssel zárt: az OTP 6,3%-ot esett, ezzel jóval alulteljesítette a régiós bankpapírokat; a MOL-nak 2,3 százalékkal növekedett az értéke. A régiós indexek közül: a lengyel WIG 20 2,2, a cseh PX 0,4, az osztrák ATX 2,4, az orosz RTS pedig 2,5 százalékot esett.

December 4.

Ismét kamatot vágtak több helyen Európában: az Európai Központi Bank a november 6-ai fél százalékos kamatvágása után ma 75 bázisponttal csökkentette irányadó rátáját, így az 2,5%-ra csökkent[184]; a svéd jegybank is 175 bázisponttal kamatcsökkentést hajtott végre, így az alapkamat 2%-ra csökkent; továbbá a Bank of England is 100 bázispontos kamatcsökkentést hajtott végre, tehát a brit alapkamat az 1950-es évek óta a legkisebbre, 2%-ra csökkent.

A BUX 1,9%-kal emelkedett: az OTP 3,4%-ot, a MOL 0,6%-ot erősödött. A régiós részvények közül a lengyel WIG 20 3,8, a cseh PX 2,8 százalékot menetelt fölfelé. Az orosz RTS 0,6%-os mínuszban zárt.

2010. november 22., hétfő

2008.November 25-től 30-ig

November 25.

Óriási mértékű, 800 milliárd dolláros (kb. 20 7656 000 000 000 forint) eszközvásárlási, illetve hitelezési programot jelentett be a Fed. A program több csomagból tevődik össze:

* 200 milliárd dollár értékű kölcsön nyújt az eszközfedezetű értékpapírok (ABS-eket) birtokló személyeknek.
* 500 milliárd dollár értékben Fannie Mae, Freddie Mac és Ginnie Mae által kibocsátott jelzálog-fedezetű értékpapírokat vásárol.
* 100 milliárd dollár értékben megvásárolja ugyanezen ügynökségek közvetlen kötelezettségeit.

A hírre a világ tőzsdéi azonnal emelkedni kezdtek.

Litvánia minszterelnöke Andrius Kubilius bejelentette, hogy az ország jövőre 1,5%-os recesszóba kerül.

Az amerikai mentőcsomagnak is köszönhetően, mind az itthoni, mind a régiós részvények közt az emelkedés volt a jellemző: a BUX 2,1%-os, a cseh PX 3,2%-os, az orosz RTS pedig 10,7%-os, a lengyel WIG 20 1,7%-os, a cseh PX 3,2-os, az osztrák ATX pedig 2%-os emelkedéssel zárt. Az OTP 3,4, a MOL 3,2 százalékot erősödött.

November 26.

Az előzetes kiszivárgott adatokkal ellentétben jóval nagyobb, nem 130, hanem 200 milliárd eurós gazdaságélénkítő csomagot jelentett be az Európai Bizottság. Ez az összeg az uniós GDP 1,5%-a. A csomagból 170 milliárdot az egyes tagállamok között osztanának szét, a maradék 30 milliárdot pedig Európai Beruházási Bank és maga a bizottság kapná meg. A pénz 2009-ben kerülhet be a gazdaságba, azért, mert ekkor várható a legnagyobb visszaesés az uniós gazdaságokban. A csomagot az EU állam- és kormányfői a december 11.-12. csúcstalálkozójukon fogadhatják majd el.

A General Motors árfolyama 64%-kal, a Fordé 32%-kal erősödött, annak következtében, hogy a Deutsche Bank elemzője szerint nagy az esély az állami mentőcsomag elfogadására.

Rekordszintre emelkedett az USA államcsődjének a kockázata: az ötéves amerikai államkötvények CDS spreadje 52 bázispontra emelkedett, a tegnapi 50-ről.

A BUX 0,5%-os mínuszban zárt: az OTP 2,5, a MOL 1,5 százalékos mínuszban zárt. A régiós piacok közül csak a lengyel WIG-20 és a cseh PX tudott emelkedni. Az orosz tőzsde 5%-os veszteséget szenvedett el.[157]

November 27.

Az S&P felminősítette Szlovákiát: a deviza-átutalási és konvertibilitási kockázatokat "AA plusz"-ról "AAA"-ra emelte. A Moody's szerint is a szlovák adórendszer például szolgálhat más közép-kelet európai országoknak is, de megjegyezte, hogy a szlovák reformpolitika lendülete kifulladóban van és a válság erősen érinti a szlovákiai gazdaság alapját adó autógyárakat, így a „szlovák csoda” meglehetősen veszélybe került. Ennek ellenére a Kia új motorgyárat tervez Szlovákiába.

A BUX enyhe 2,1%-os pluszban zárt: az OTP 2,3, a MOL 3,1 százalékos növekedéssel fejezte be a kereskedést. Régiónkban is mindenfelé az emelkedés dominált

November 28.

Bejelentették, hogy elbocsát 1200 embert, dolgozóinak egyötödét a Magyar Suzuki, a gyár december 20. és január 5. között leáll. A tajvani Foxconn vállalat is meneszti Komáromban mintegy ezer, Debrecenben 500 dolgozóját. Az elbocsátásokat, mindkét cég a gazdasági válság következtében kialakult keresletcsökkenéssel indokolta.

Az orosz jegybank 1%-kal szélesítette a rubel dollárra és euróra vonatkozó kereskedési sávját, ez gyakorlatilag 1%-os leértékelésnek felel meg. A további gyengülés megállítására kamatemelést is kilátásba helyezett: jövő hétfőtől 12 helyett 13 százalékos lesz az alapkamat. Nouriel Roubini (ő volt a válság megjósolója) szerint az orosz valuta továbbra is túl van értékelve.

Mind a nyugat-európai, mind a régiós tőzsdéket maga mögött hagyva 4,3%-ot emelkedett a BUX: az OTP 6,9, a MOL 5,5 százalékos drágulással fejezte be a kereskedést. A régiós tőzsdék közül a cseh PX index 2, az osztrák ATX 2,2, az orosz RTS pedig 2,3%-ot ment fölfelé. A lengyel WIG 20 1,8%-ot esett, ebben nagy szerepe volt annak, hogy az újonnan kijött makroadatok szerint a lengyel gazdaság növekedése a harmadik negyedévben 4,8%-ra csökkent 5,8 százalékról.

November 30.

A lengyel miniszterelnök és a pénzügyminiszter bejelentette, hogy a 91,3 milliárd zlotys (24,13 milliárd eurós) válságellenes csomag elfogadására készülnek. A csomagból 60 milliárd zlotyt a bankrendszerbe, 20 milliárd zlotyt pedig az EU által is támogatott projektekbe pumpálnának

2010. november 16., kedd

2008.November 20-tól 24-ig

November 20.

Lettország miniszterelnöke, Ivars Godmanis bejelentette, hogy a már recesszióba süllyedő ország (2008 harmadik negyedévben 4%-kal esett vissza a GDP) hitelért folyamodik az IMF-hez és az EU-hoz.

A svájci jegybank 100 bázisponttal csökkentette irányadó rátáját, döntésüket azzal indokolták, hogy már idén 2%-ra csökkenhet az infláció. A svájci frank azonnal gyengülésnek indult az euróval szemben és a forint is erősödni kezdett.

A múlt héten 27 ezerrel nőtt Amerikában a munkanélküliek száma.

Törökország is megállapodott az IMF-fel, így az ország az előzetes közlések szerint gigantikus 20-40 milliárd dolláros hitelkeretre számíthat az intézettől.

A BÉT szörnyű napot tudhat maga mögött: a rossz nemzetközi hangulatnak köszönhetően a BUX 6,03%-os értékcsökkenést szenvedett el. Az OTP volt a nap vesztese, a vállalat 9,38%-os zuhanással fejezte be a kereskedést, a MOL 6,91%-kal került lejjebb. A régiós tőzsdék is mind mínuszban zártak.

November 21.

Bejelentették, hogy 10 milliárd eurót kap Lengyelország az EKB-től, hogy enyhítse likviditási problémáit.

Az USA feldolgozóiparának aktivitását jelző philadelphiai Fed-index 18 éves mélypontra esett: −37,5-ről −39,3 pontra és még a legoptimistább elemzők szerint is csak 2009-ben várható fordulat. Veres János pénzügyminiszter bejelentette, hogy 2009-ben az ország teljesíti az ERM-II rendszerbe való belépés feltételeit („az euró előszobája”), így növekedhet hazánk stabilitása, ezáltal ellenállóvá válna a válságokkal, például a jelenleg tartó gazdasági világválsággal szemben is.

Bejelentették, hogy december közepétől négy hétre leáll a járműgyártás a győri Audinál. A motorgyárban 2008-ban 1,9 millió motor készül, a járműgyárban pedig több mint 60 ezernél járművet gyártottak. 2007-ben pedig 56 ezer autót szereltek össze.

A tegnapi zuhanás után ma végre emelkedett, 0,7%-os pluszban zárt a BUX: az OTP és a MOL is 0,4 százalékot emelkedett. A forint egész nap erősödött.

November 23.

Barack Obama bejelentette, hogy tervei szerint a következő három évben 2,5 millió új munkahelyet fognak teremteni az Amerikai Egyesült Államokban. A csomag keretében utakat, hidakat, megújuló energiaforrásokon alapuló erőműveket építtetne, az iskolákat modernizálná, továbbá támogatná az üzemanyag-hatékony autók és az alternatív energiaforrások használatának terjesztését. Ezáltal növekedne a GDP, így csökkennének a gazdasági világválság negatív hatásai és az ország olajfüggősége is.

November 24.

A vártnál kevesebbet 19 millió dollárt kap Törökország az IMF-től.

Meglepő módon mai ülésén a monetáris tanács csökkentette irányadó kamatát, így az alapkamat 11,5-ről 11 százalékra csökkent. Az elemzők nem számítottak a kamatcsökkentésre, azonban az inflációs kilátások miatt nyugodtan lehetetett kismértékben csökkenteni a kamatot. A forint a bejelentés után kissé gyengült, majd erősödni kezdett.

A Szabad Demokraták Szövetsége megszavazza a költségvetést, így meglesz a kellő többség az elfogadásához. Fodor Gábor az SZDSZ elnöke szerint a jelenlegi válságos helyzetben nem megengedhető, hogy az ország költségvetés nélkül maradjon. Gyurcsány Ferenc korábban azt nyilatkozta benyújtja a lemondását, ha a költségvetés nem megy át a Parlamenten.

„Számomra egyértelmű, hogy az MSZP-nek – bár ez az ő dolguk – és az országnak is kormányfőváltás lenne az érdeke. A gazdasági stabilitással összefüggő felelősségünk persze most sok mindent felülír. Ezt egy krízis közepén nem lehet súlyos következmények nélkül végigcsinálni. Képletesen szólva: nem lehet vágta közben lovast váltani.”
– Gulyás József SZDSZ-es képviselő

Egész Európához és a régióhoz hasonlóan a BÉT-nek is remek napja volt: a BUX 7,6%-os emelkedéssel zárt, a nap nyertese egyértelműen az OTP lett: a vállalat részvényei 15%-kal értékelődtek fel. A MOL is 8,1%-ot emelkedett.

2010. november 7., vasárnap

2008.November 15-től 19-ig

November 15.

A G-20-ak vezetői 2 napos találkozót tartanak Washingtonban, az összejövetel célja, hogy intézkedéseket fogalmazzanak meg a gazdasági válsággal kapcsolatban.

November 17.

Az S&P is visszaminősítette Magyarországot: a hosszú és rövid lejáratú, devizában és forintban denominált kötelezettségeinket BBB-re, illetve A-3-ra, de továbbra is negatív kilátással (azaz lehetséges újabb leminősítés).

Az ipari termelés 1,3%-kal nőtt az USA-ban, ez meglehetősen meglepő hír, mivel az elemzők mindössze 0,2 százalékos emelkedést vártak.

A BUX 0,2%-os mínuszban zárt: a MOL 1,5%-kal emelkedett, az OTP 0,2%-os értékcsökkenéssel zárt, a régiós tőzsdék is jelentős mínuszban zártak.

November 18.

A vártnál rosszabb lett a MOL eredménye 2003 óta első ízben, veszteséges a vállalat.

A Fidesz radikális kamatcsökkentésre szólította fel a jegybankot. Az IMF szerint viszont még a 300 bázispontos (3%) kamatemelést is csak fokozatosan vegye vissza a jegybank az inflációval párhuzamosan, mert egy esetleges túl gyors lépés leértékelné a forintot.

Az EU kijelentette, hogy nem támogatja a nagy autógyárak megsegítését, ennek ellenére Németország kancellárja, Angela Merkel továbbra is kitart hétfő kijelentése mellett, mely szerint tőkét pumpál az autóiparba, de kemény feltételeket szab.

A BUX 0,9%-os eséssel zárt: a nap vesztese a MOL volt, a cég 3,4%-ot ment lefelé; az OTP 0,1%-os értékcsökkenéssel zárt. A régiós részvények közül: a lengyel WIG 20 3,8, az osztrák ATX 3,3, az orosz RTS pedig 0,6, a cseh PX 4,1 százalékos mínuszban zárt.

November 19.

A Ford 2008 harmadik negyedévében 129 millió dolláros nettó veszteséget könyvelt el.

A nagy amerikai autógyárak (General Motors, Ford, Chrysler) 25 milliárd dolláros segélyt kívánnak az USA-tól, a demokraták támogatják a segélyt, a republikánus szenátorok azonban nem hajlanak a megegyezésre
„Ez nem csak Detroitról szól, hanem arról, megmenekül-e az amerikai gazdaság egy katasztrofális összeomlástól”
– Rick Wagoner, a General Motors elnöke

A ludwigshafeni székhelyű német vegyipari vállalat, a BASF Németországban 5 ezer, az egész világon 20 ezer embert bocsát el és 80 üzemét zárja be, további 100 telephelyén csökkenti a termelést, a leépítések mögött az áll, hogy a válság következtében 2008 harmadik negyedévében 38%-kal csökkent a vállalat profitja.A hír hatására a vállalat részvényei és a nyugat-európai tőzsdék azonnal esni kezdtek.

Rossz napja volt a BÉT-nek: a BUX 1,2%-os mínuszban zárt: az OTP volt a nap vesztese a maga 4,9%-os bukásával, a MOL-nak 2,6%-kal csökkent az értéke. A régiós papírok közül: az osztrák ATX 2,5, százalékos értékcsökkenést mutatott. A cseh PX stagnált, az orosz RTS 0,7, a lengyel WIG 20 pedig 2 százalékot emelkedett.

2010. november 2., kedd

2008.November 10-től 14-ig

November 10.

A kínai gazdaságélénkítő csomag hírére emelkedni kezdtek a részvények. Ázsia pedig húzta maga után Nyugat-Európát, Amerikát. Ugyanakkor a Deutsche Post AG kilép az amerikai légi és szárazföldi üzleteiről. Ez a lépés 10 000 amerikai állás megszüntetését eredményezi.

Több más feltörekvő országokkal együtt hazánkat is leminősítette a Fitch Ratings, Magyarországot BBB pluszról BBB-re, Romániát BBB-ről BB pluszra. Lásd még: a felső táblázatban.

Az American International Group, a szeptemberi állami segítség ellenére 2008 harmadik negyedévében, ismét óriási veszteségről számolt be, ezért az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed a szeptember 16-i 85 milliárd dolláros segély után (Lásd feljebb), újabb 40 milliárd dollár tőkét pumpál a biztosítóba, cserébe elsőbbségi részvényeket kap. Továbbá 60 milliárdos kölcsönt is ad a cének.

November 11.

A fogyasztói árak 0,2 százalékkal nőttek a szeptemberihez képest, az egy évvel ezelőttihez képest pedig 5,1%-kal nőttek, ezek jobbak a várt eredményeknél. Az elemzők éves szinten 6,3 százalékos inflációt várnak.

A BUX meglehetősen magas, 6,1%-os eséssel zárt: az OTP értéke 8,62 százalékkal esett vissza, a MOL 8,05 százalékos értékcsökkenéssel zárt. Esés tekintetében csak az orosz tőzsde volt képes megelőzni minket: az RTS közel 11%-ot zuhant, az oroszok még 8,5%-nál bezárták egy órára a tőzsdét, de ez sem volt képes megállítani a részvények zuhanását.

Háromhetes leállásra készül a Dacia november 20-a és december 7-e között.

November 12.

2008 harmadik negyedévében az ING millió eurós veszteséget könyvelt el.

Az egész régióhoz hasonlóan (a cseh PX 4,8, az osztrák ATX 5,9 százalékkal értékelődött le, az orosz tőzsde az előző naphoz hasonlóan 12,5%-kal esett) a BUX is esett: 3,5%-ot vesztett az értékéből, az OTP 4,5%-os értékvesztéssel zárt, a MOL 3,6%-kal mínusszal fejezte be a kereskedést.


November 13.


2008 harmadik negyedévében az elemzők által várt 0,2% helyett 0,5%-kal csökkent a német gazdaság, ezzel bebizonyosodott, hogy az ország recesszióban van (a recesszió azt jelenti, hogy gazdaság egymást követő két negyedévben csökken), erre 12 éve nem volt példa. A hír hallatára az euró azonnal elkezdett gyengülni a dollárral szemben. Ennek ellenére meglepő módon a DAX emelkedett.


November 14.


A KSH és az Ecostat becslése alapján a magyar GDP 0,8%-kal nőtt 2008 harmadik negyedévében, a szezonálisan kiigazított szerint az előző negyedévhez képest 0,1%-kal csökkent a magyar GDP, így mivel már az előző negyedévben is csökkent a bruttó nemzeti össztermék Magyarország recesszióba került.

Megszüntette az OTP a 2006-ban bevezette árfolyamgarantált lakáshitelét.

Az OTP profitja óriási mértékű, 168,8 milliárd forintos volt 2008 harmadik negyedévében, de ebben benne van a Garancia biztosító eladásával szerzett, a Garancia nélkül számítva 50,1 milliárd forint lett a profit, ez 10%-kal marad el a várakozásoktól.

A BUX 0,2%-os emelkedéssel zárt: az OTP 12%-os pluszban is volt, de végül 3,3%-os emelkedéssel fejezte be a kereskedést, a MOL is emelkedett napközben, de végül mégis 2,4%-os csökkenéssel zárt, az Egis 12%-ot emelkedett. A régióban a prágai értéktőzsde részvényindexe 4,5%-os pluszban zárt, a lengyel WIG 20 1,8, az osztrák ATX 1,6, az orosz RTS 4 százalékkal ment feljebb.
Az amerikai Dow Jones egész nap hullámzott.

Bejlentették, hogy Szerbia 520 millió dolláros IMF segélyt kap.