2010. október 27., szerda

2008.November 3-tól 9-ig

November 3.

Az Európai Bizottság ma kiadott tanulmánya szerint a válság következtében az eurózónában 2009-ben szinte teljesen leáll, 0,1%-os lesz a gazdaság növekedése. Az egész EU-ban pedig 0,2%
A BUX 5,1%-os emelkedéssel zárt, az OTP 10 milliárd forintos forgalom mellett a pénteki értékén tartotta magát, a MOL nagy, 14,3%-os erősödéssel fejezte be a kereskedést, a forint egész nap gyengült.

November 4.

Szerbia tárgyalásokba kezdett a Nemzetközi Valutaalappal.

A BUX 3,9%-os emelkedéssel zárt, az OTP 8,8, a Mol 3,3, az MTelekom 2,3 százalékkal emelkedett. A nap nyertese a Bookline volt, ami 20%-os emelkedéssel zárt.

November 5.

Barack Obama választási győzelmének hatására az olaj ára csökkenésnek indult.

Az előző napi emelkedés után csökkenés következett be a BUX-ban, így az 2,33%-os eséssel zárt. Az OTP részvények 6,1%-ot estek.

Az állampapírok hozama jelentősen esett a másodlagos piacon.

November 6.

Több európai jegybank váratlanul drasztikus kamatcsökkentést hajtott végre: az angol jegybank 3, az Európai Központi Bank 3,25, a svájci jegybank 1,75, a cseh jegybank 2,75 százalékra csökkentette alapkamatait, az elemzők előzőleg jóval kisebb kamatvágásokat vártak.

A magyar kormány az IMF kérésére 600 milliárd forintos bankmentő-csomagot hoz létre: ezt, ha szükség lesz rá, akkor az OTP, a Magyar Külkereskedelmi Bank és a CIB Bank veheti igénybe, az állam cserébe részesedést szerez a bankokból. Az IMF szándéknyilatkozatának, teljes nyersfordítása itt olvasható (a Világgazdaság fordítása). A kormány november 10-ig nyújtja be javaslatot és kéri soron kívüli elbírálását.

A BÉT-nek meglehetősen rossz napja volt: a BUX 9,6 százalékos mínuszban zárt, az OTP 10,5%-ot zuhant, a MOL értéke 12%-kal csökkent, a Magyar Telekom 5,8%-ot esett, a Richter 9,2%-ot vesztett az értékéből.

November 7.

A brazil reallal, a lengyel złotyval és a cseh koronával együtt Magyarország leminősítése miatt (lásd lent), a forint is gyengülésnek indult, ebben valószínűleg szerepe volt a vártnál nagyobb amerikai munkanélküliségnek (aznap jöttek ki az új adatok): ami utoljára 1994-ben volt ilyen magas, 240 ezer embert bocsátottak el októberben, így 6,5 százalékra emelkedett a munkanélküliség mértéke.

A válság következtében Lettország és Litvánia mellett Magyarország osztályzatain is rontott a Moody's Investors Service.

Később a magyar bankok kilátásait is rontotta a cég: az OTP Bank, az OTP Jelzálogbank, a CIB Bank, a Kereskedelmi és Hitelbank, az MKB Bank, az Erste Bank Hungary, a Budapest Bank és az MFB hosszú és rövid futamú deviza bankbetéteinek osztályzatait rontotta le a Moody's.

November 9.

A G20-ak São Paulóban üléseztek. A G20-ak vezetői a Nemzetközi Valutaalaptól nagyobb mértékű aktivitást várnak. Robert Zoellick azt nyilatkozta, hogy a Világbank 1,5 milliárd dollárral növeli kereskedelemélénkítő kiadásait. Luiz Inacio Lula de Silva szerint az IMF-nek is érdeke, hogy a pénzügyi szektor likviditása javuljon. A kínai kormány bejelentette, hogy 4 ezer milliárd jüan (586 milliárd dollár) értékben beruházásokat hajtanak végre 2010-ig a hazai kereslet, kína gazdasága növelésére (repülőterek, vasutak, gyorsforgalmú utak, egészségügy, az oktatás, kultúra).

2010. október 20., szerda

2008.Október 21.-től 31.-ig

Október 21.
Az OTP ismét mínusz 10,01%-on zárt (2650 Ft), napközben az egy részvény értéke elérte az 2565 forintot, ami közel 5 éves negatív csúcsnak felel meg. A részvények árának azt sem tett jót, hogy a Fitch stabilról negatívra rontotta a magyar bankok kilátásait. Napközben a forint euróárfolyama is átlépte a 280 forintot, ami 26 hónapos mélypont és csak 2%-ra van a történelmi mélyponttól.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint Magyarországon nem kell nyugati típusú bankválságra számítani, de az általános rossz hatásoktól hazánk se tudja megvédeni magát.

Október 22.
A jegybank 3%-kal, 11,5%-ra emelte az alapkamatot, erre a forint gyengülése miatt volt szükség, aznap reggel a forint euróárfolyama elérte 284 forintot, a piac azonnal reagált a döntésre, a forint erősödésnek indult és sikerült 273 forint alá visszaküzdeni az árfolyamot, de később ismét visszagyengült a forint 279-284 között ingadozott.

„Radikális lépésre volt szükség – reagált Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere az MNB lépésére. – Az irányadó kamat 300 bázisponttal 11,5%-ra történő emelése mögött egyértelműen az elmúlt napok drasztikus forintgyengülése áll. A jegybank feltehetően megpróbálja megakadályozni, hogy ezeken a gyengébb szinteken stabilizálódjon az euró-forint árfolyam. Magyarország az elmúlt napok során a globális piacok középpontjába került, a mai napon a külföldi média folyamatosan az ország gazdasági válságával foglalkozott, így radikális lépésre volt szükség. Feltehetően az MNB az elmúlt napok során már deviza piaci intervenciót is alkalmazott láthatóan kellő eredmény nélkül. A jelen helyzetben ugyanakkor nem vehető biztosra a kamatemelés eredménye, hiszen a globális likviditás teljesen kiszáradt, így nem automatikus, hogy a magasabb kamat növeli a keresletet a forinteszközök iránt.”
– Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfoliomenedzsere

A CNBC élőben tudósított Magyarországról, véleménye szerint Magyarország helyzete lényegesen eltér az izlanditól: a gazdasági mutatói is jobbak, mögötte áll az EU és a Nemzetközi Valutaalap, továbbá az Európai Központi Bank is felajánlotta a segítségét. A csatornának nyilatkozott Simor András az MNB elnöke és Urbán László, az OTP vezérigazgató helyettese.

Az OTP napok óta először 1,8%-os pluszban, ezzel szemben az olaj árának esésétől (a válság miatt az olaj 68 dollárra csökkent) a MOL jelentős mínuszban zárt. A BUX és a varsói tőzsde is négyéves mínuszban zárt.

Október 23–26.

A Budapesti Értéktőzsde zárva tartott, az ünnepnek és a hosszú hétvégének köszönthetően. A forint árfolyama továbbra is hullámzott.Csányi Sándor szerint az euró bevezetése lehet a megoldás a forint drasztikus hullámzásának megállítására.


Október 27.

"Az IMF megállapodott Magyarországgal, csomagjának célja, hogy stabilizálja Magyarország gazdaságát és hosszútávon elősegítse a gazdasági növekedést. A kiszivárgott adatok szerint, a hitelkeret összesen 12 és fél milliárd dollár lehet, de cserébe Magyarországnak 300 milliárd forintos költségcsökkentést kell végrehajtania. A Nemzetközi Valutaalap korábban Izlandnak 2,1 és Ukrajnának is 16,3 milliárd dolláros hitelkeretet biztosított. A forint a hírre rögtön erősödésnek indult. A parlamenti pártok október 28-án tárgyaltak a tervezet elfogadásáról.
Az autóipar jelentős csökkenést mutat: dolgozókat küldenek el, több hétre leállnak a gyárak. Ez érzékenyen érinti hazánkat is ahol ez az egyik legmeghatározóbb ágazat.
A BUX közel 10%-os eséssel zárt.

Október 29.
Tegnap éjjel bejelentették, hogy Magyarország 25,1 milliárd dollár hitelkeretet kap. Az IMF-től 15,7 milliárd dollárt, az Európai Uniótól 8,1 milliárd dollárt a Világbanktól pedig 1,3 milliárd dollárt. A csomag lényegében megduplázza az ország nemzetközi tartalékait. A hitelkeretet 2010 márciusáig használhatja fel Magyarország kormánya, a készenlétért 0,25%-os kamatot számolnak fel évente, a rendes kamat 5-6%. Az IMF csomagot üdvözölték a nagy magyarországi érdekeltségű bankok is. Ez erősíti az ország gazdaságának stabilitását és növekedési potenciálját, közel megszünteti Magyarország fizetésképtelenségének kockázatát. Az intézkedések célja a fizetőképesség javítása és a pénzügyi szektor erősítése a megfelelő forint- és devizalikviditás, a bankrendszer tőkeszintjének biztosítása, a külföldi befektetők bizalmának helyreállítása. A The New York Times szerint hazánk középtávon jól jár a csomaggal, ellenben a Reuters értékelése szerint az átlagmagyar rosszul fog járni vele.
„A nemzetközi pénzügyi szervezetek által rendelkezésre bocsátott 20 milliárd euró összegű készenléti hitel biztonságot ad, hiszen az állam jövő évi törlesztési kötelezettsége kevesebb, mint 3 milliárd euró, ugyanakkor a lakosságé és az üzleti szektoré csaknem 27 milliárd”
– Veres János pénzügyminiszter

Október 30.

A japán kormány óriási, 275 milliárd dolláros csomagot jelentett be, a csomag japán gazdaságát hivatott fellendíteni, egy 20 milliárd dolláros részéből a 4 tagú családok 600 dollárt kaphatnak, ezzel a demográfiai adatokon kívánnak javítani.
A vártnál jobbak lettek az amerikai GDP adatok: mindössze 0,3%-kal zsugorodott a gazdaság, míg a piac 0,5%-os csökkenést várt. A jobb adatok hatására a dollárt azonnal erősödésnek indult.
A tegnapi óriási erősödés után ma is, 10%-os emelkedéssel nyitott az OTP, de délutánra elkezdett csökkenni, végül a tegnapi záróértéken zárt. A BUX 2,1%-os pluszban zárt.[80] Valószínűleg azon hír hatására, hogy esetleg a Lengyelország nem tudja tartani az euróbevezetés kitűzött dátumát (2012), a forint gyengülésnek indult. Egyes előrejelzések szerint 40 000 ember vesztheti el munkahelyét hazánkban.

Október 31.
A japán tőzsde a kamatcsökkentés ellenére, ismét 5%-os esést produkált, a szintén japán Suzuki 25%-kal kevesebbet adózott a múlt évi eredményeihez képest.
Searchtool right.svg Lásd még: Wikinews: 0,3% a japán alapkamat
A kiszivárgott adatok szerint Pakisztán valószínűleg 9,6 milliárdos hitelt kap az IMF-től.
Az erdélyi munkavállalókhoz is begyűrözött a válság:
A sepsiszentgyörgyi a cigarettagyár alkalmazottainak közel egyharmadát elbocsátották
Tordán: A tordai üveggyár 400, a CESOM 140, az Ariesul 160 dolgozót bocsát el. Az elbocsátásokat a válság következtében kialakult keresletcsökkenéssel magyarázták.A Barclays bejelentette, hogy 7,3 milliárd fontos tőkeinjekciót kap: 5,8 milliárdot Katartól és Abu-Dzabitól, a fennmaradó pénzt pedig egyéb tulajdonosaitól szerzi be.
A Goldman Sachs pozítivan jellemezte a magyar válságkezelést.
A BUX 1,3 százalékos mínuszban zárt. Az OTP-nek 5,1, a Molnak 1,7, az MTelekomnak 0,6 százalékkal csökkent az értéke.
Az ukrán parlament elfogadta azt a törvényt, mely a Nemzetközi Valutaalap hitelkeretének megszerzéséhez szükséges.

2008.Október 11.-től 20.-ig

Október 11.
Gyurcsány Ferenc a válság Magyarországra vonatkozó hatásainak csökkentésre 12 pontos intézkedési csomagot adott ki.[38] Az SZDSZ a költségvetési plafon elfogadását tartja a legfontosabbnak és az adócsökkentés elhalasztását sem tartja helyesnek.

Október 13.
37 milliárd fontos mentőcsomagot kapnak a kormánytól a brit bankok, a legnagyobb támogatást a Royal Bank of Scotland kapja, így 60%-a az állam tulajdonába került. A legnagyobb brit jelzálogkölcsönző, az HBOS 11,5 milliárd fontot kapott, ezáltal az állam tulajdona a bankban 40%-ra emelkedhet. Gordon Brown „példátlannak, ugyanakkor mindenki számára életfontosságúnak” nevezte a támogatást.

Október 14.
250 milliárd dollár értékben bankrészvényeket vásárolt az USA. Ez a 700 milliárd dolláros mentőcsomag első része. A kedvezményezett 9 bank amely az összeg felét kapja: a Bank of America, a Wells Fargo, a Citigroup, a JPMorgan Chase, a Goldman Sachs, a Morgan Stanley, a Bank of New York Mellon, a State Street és Merrill Lynch. A csomag másik feléből sok kisebb pénzintézetet mentenek meg.

A Budapesti Értéktőzsdén komoly áresést szenved el a MOL és az OTP is. A forint is széles sávban ingadozik, az IMF és az Európai Unió is segítséget ígért hazánknak.

Október 18.
Konferenciát rendeztek Budapesten, Nemzeti csúcs néven, hogy magyar politikusok és pénzügyi szakemberek eszmét cserélhessenek a globális pénzügyi válság hazai lefolyásának mértékéről, annak orvoslására, enyhítésére javaslatokat tegyenek.

Október 20.
A BUX 2,3%-os, ezen belül az OTP 4,5%-os esést szenvedett el, a részvények erősödéssel kezdték a napot, később nagyon sokat estek, de estére normalizálódott a helyzet. Ebben valószínűleg nagy szerepe volt annak, hogy a CNBC reggeli műsorában Izlandhoz hasonlította hazánkat. Simor András, az MNB elnöke szerint Izland szinte mindenben különbözik Magyarországtól.

2010. október 14., csütörtök

2008.Október 1.-től 10.-ig


Október 3.
A Fed elnöke Ben Bernanke
A szenátus után, 263:171 arányban az USA képviselőháza is elfogadta a 700 milliárd dollárról szóló adómentesítő csomagot, a republikánus politikusok többsége ellene szavazott a javaslatnak (108 politikusból 91).
A mentőcsomagot 3 részben bocsátják a pénzügyminisztérium rendelkezésére: az első részlet 250 milliárd, a második részlet 100 milliárd, a harmadik részlet 350 milliárd dollár lesz.

Október 5.
Az Unicredit bank 5 órás tanácskozás után 6,6 milliárd eurós tőkeemelés mellett döntött. A bejelentés után a bank részvényei 13,4%-kal estek vissza.
A német kormány nyilatkozata szerint garantálja a megtakarítási számlák védelmét, hogy a válság ellenére is erősítse a polgárok bizalmát a bankrendszerben.

Október 6.
Oroszországban a MICEX és az RTS is nagymértékű, 19%-os eséssel zárt.

Október 7.
A tegnapi nagymértékű tőzsdei esés következtében Dmitrij Medvegyev orosz elnök bejelentette, hogy 36-37 milliárd dollár hitelt kapnak az orosz bankok.
Az Európai Unió pénzügyminiszterei megegyeztek arról, hogy 50 000 euróra, azaz körülbelül 12,5-13 millió forintra emelik a bankbetétek garanciáját.
Az utóbbi hetekben az Európai kontinensen, a General Motors, a BMW és a Daimler is csökkentette a termelését. Az Opel Németországi gyárait több hétre leállították. Döntésüket a subprime-válság következtében csökkent kereslettel indokolták.

Október 8.
Magyar idő szerint 13 órakor a nagy jegybankok összehangolt kamatcsökkentést hajtottak végre. A Fed 2,00%-ról 1,50%-ra, az Európai Központi Bank 4,25%-ról 3,75%-ra, a Bank of England 5,0%-ról 4,5%-ra csökkentette kamatait. Indoklásuk szerint az inflációs veszélyek enyhültek, ezzel ellentétben a válság miatt a lakossági fogyasztási, ettől a gazdasági növekedési kilátások romlására is egyre erősebb bizonyítékok mutatnak. A svéd és a kanadai központi bankok 50, a svájci 25 bázisponttal csökkentette a pénz árát, így a svájci alapkamat 2,5%-ra csökkent. Ez rövid ideig emelkedést hozott, de aztán ismét estek a tőzsdék.
Veres János pénzügyminiszter bejelentette, hogy 13 millió forint felett is vállalják a garanciát a biztosított bankbetéteknél, továbbá eltörlik a 10%-os önrészt is (bár ez csak egyelőre csak szóbeli ígéret). Erre a subprime-válság következtében kialakult bizonytalan helyzet miatt volt szükség.


Október 9.

Röviddel a tőzsdei zárás előtt a piaci pletykáknak köszönthetően az OTP részvényei jelentős, 22%-os esést produkáltak. A Reuters Londonból, azt jelentette, hogy egyes forrásaik szerint a magyar állam a bank felvásárlására készül, mert a válság következtében sokat vesztett értékéből és csak az állam segíthet rajta. A kormány cáfolta, hogy a bank államosítására készülnének.Csányi Sándor, az OTP vezérigazgatója nonszensznek nevezte a csődről szóló híreket. Az esés mögött valószínűleg külföldi spekulánsok álltak, akik kihasználták a válság következtében kialakult bizonytalan helyzetet. A forint euróárfolyama is közel 262 forintra gyengült.
Szentgotthárdon is leállították az Opel gyár egyes részeit. A General Motors 40 000 autós termékcsökkenés mellett döntött, a fogyatkozó kereslet következtében és ez érinti Magyarországot is.

Október 10.
Az OTP a fent említett okok miatt a nap közben ismét 15% feletti mínuszban volt, de aztán mérséklődött a helyzet, így -6,6%-kal zárt. Az esés megállításában valószínűleg nagy szerepe volt annak, hogy az OTP elkezdte vásárolni a saját részvényeit. A forint-euró árfolyam 260-272 között mozgott, végül beerősödött és elérte a 258 forintot is.

2010. október 10., vasárnap

2008. Szeptember

Szeptember 8.
A Fannie Mae és a Freddie Mac súlyos hiányait a kormány pótolja július illetve szeptember hónapban. George W. Bush 300 milliárd dollárt pumpált a bankközi pénzintézetekbe.



Szeptember 15.

Csődvédelmet kért a Lehmann Brothers, a negyedik legnagyobb amerikai kereskedelmi bank, a Merril Lynch pedig tulajdonosi struktúrájának változtatására kényszerült. A Fed újabb hiteleket adott a JFMorgan Chase banknak. Ebből a pénzből a Lehman Brotherst menti csőd közeli állapotból. A körbetartozások miatt pénzhiány uralkodik a pénzügyi szektorokban. Amerikában az ingatlanhitelezés menete egyre több akadályba ütközik, mert a bankok komolyabb feltételeket támasztanak hitelek igénylésére. A hitelpénzrendszer normalizálása várat magára.

Szeptember 16.
az AIG (American International Group) 85 milliárd dollárt kapott az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed-től, így az állam 79,99% részesedést szerzett belőle. A biztosítótársaság előzőleg közölte, hogy csődeljárást kér maga ellen, ha az állam nem siet segítségére. A FED közleménye szerint a csőd káoszt okozott volna a pénzpiacon, és a hitelköltségek is növekedtek volna. Henry Paulson pénzügyminiszter szerint: „pénzpiacaink nehéz időket élnek át, szorosan együttműködünk a szövetségi tartalékbankrendszerrel, valamint a tőzsde- és értékpapír-felügyelettel és más szabályozó szervekkel a piacok stabilitásának és biztonságának erősítése érdekében”.
Még ezen a napon
Bejelentették, hogy a Washington Mutual Inc. (rövidítve WaMu) nevű nagy betétgyűjtő bankot a JP Morgan szerezte meg.

Szeptember 17.
A Lloyds TSB felvásárolta a HBOS-t, a két bankegyesülést az angol miniszterelnök Gordon Brown is támogatta.

Szeptember 26.
A Washington Mutual hitelintézetet az USA előbb államosított, majd szinte azonnal továbbadta a JP Morgan Chase-nek.
Szeptember 27.
A Citigroup felvásárolta a Wachovia amerikai bankot.

Szeptember 29.
A Bradford & Bingleyt (az angol jelzálogkölcsönzőt) részben felvásárolja az angol állam.

Szeptember 30.
A belga Dexia bank 6,4 milliárd eurós segítséget kapott. A belga kormány és a belga befektetők 3 milliárd, a francia kormány 1 milliárd, a francia tulajdonú CDC 2 milliárd és a luxemburgi kormány 376 millió eurót adott a célra. A Dexiának Magyarországon is vannak érdekeltségei.

2010. október 7., csütörtök

2008. Január


* 2008. január 11.: A Bank of America felvásárolja a Countrywide Financial Corporationt.



* Később még szintén 2008 januárjában a koreai piacok mutatói jelentős mértékben estek. Kezdték eladni az amerikai jelzáloggal terhelt részvényeiket. A KOSDAQ 5,7%-ot esett egy nap alatt.

2010. október 5., kedd

A válság lefolyása Magyarországon és a nagyvilágban - 2008

Körülbelül 930 milliárd amerikai dollárt fizettek meg az adófizetők Amerikában, az államon keresztül, hogy megsegítsék a bajba jutott bankokat és pénzintézeteket.

Az Amerikai Egyesült Államok központi banki rendszere – a Fed – március elején a válság nyomán keletkezett veszteségeket orvosolja mintegy 200 milliárd amerikai dollár erejéig. Hosszú vergődés után március közepén becsődölt a Bear Stearns bank, a Fed 29 milliárd dollárt szabadít fel a JPMorgan Chase banknak, hogy felvásárolja a Bear Stearnst. 4 milliárd dollárnyi hitelt adtak a hatóságok az önkormányzatoknak, hogy azok fenntartsák azokat a házakat, amikből a fizetésképtelen lakosok kiköltöztek.

2010. október 1., péntek

A válság lefolyása Magyarországon és a nagyvilágban - 2007

Nagy ingatlanirodák mentek csődbe, majd magukkal rántották a nekik hitelező bankokat is. Az amerikai jelzáloghitel válság egyik első nagy áldozata a KB Home ingatlanfejlesztő cég, amelyet 2007 utolsó negyedévében 773 millió dollár veszteség ért. Az amerikai jelzáloghitel-válság legnagyobb vesztesei a Citigroup, a Merrill Lynch, a UBS AG, a HSBC, IKB Deutsche, Royal Bank of Scotland, Morgan Stanley, Credit Suisse, JPMorgan Chase és a Bank of America bankok. Az Egyesült Államok második legnagyobb bankjának nyeresége 95%-kal csökkent a negyedik negyedévben az egy évvel korábbihoz képest. Az amerikai pénzügyminisztérium tárgyalásain a Citigroup, a JPMorgan Chase és a Bank of America vezetői vettek részt 2007 októberében, az alaphoz más bankok, illetve befektetési alapok is csatlakoztak.

2007. március 13.: Becsődölt a New Century Financial amerikai jelzálogbank.

2007. július 31.: A Bear Stearns bejelentette, hogy két alapja gyakorlatilag elvesztette az értékét. Az év végén 233 millió dollárt adózott, ez 89%-kal kevesebb mint az előző évben (akkor 2,054 milliárd dollárt). 2008. március 18-án a JP Morgan mindössze 120 millió fontért felvásárolta a bankot.



* 2007. augusztus 9.: Ekkor mutatkoznak meg Európában a válság első jelei: a BNP Paribas három alapjának függesztette fel a működését, ezután kétmilliárd dollár veszteség éri. Augusztus 13-án az Európai Központi Bank, a Fed és a japán jegybank pénzt injektál a pénzpiacba.



* 2007. szeptember 13.: A brit Northern Rock bank bejelentette, hogy a gazdasági válság elérte őket, likviditási probléma jelentkezett náluk. Egyetlen nap alatt az ügyfelek 1 milliárd angol fontra becsült összeget kivettek a bankból. Ez volt az első komolyabb pénzügyi probléma egészen 1866 óta az Egyesült Királyságban. A Bank of China 2007 augusztusában azt nyilatkozta, hogy nagy leírásokra kényszerült.

* 2007 novemberében a Citigroupnak 8-11 milliárd, a Merrill Lynchnek is több mint 10 milliárd, az UBS-nek 7,2 milliárd, a Deutsche Banknak 3,3 milliárd, a Goldman Sachsnak 4,3 milliárd, a Morgan Stanleynek 1,7 milliárd dolláros veszteséget jósolnak.

* 2007. december 12.: A Fed, az EKB és a svájci jegybank közösen próbálják orvosolni a helyzetet: a Fed engedélyezi, hogy az Európai Központi Bank és a svájci jegybank is adhasson hitelt dollárban, persze megszabott határok között.